araştırma,proje ödevleri nasıl yapılır¿

Siz sınıfta sessizce oturup, yapacağınız işleri kafanızda şöyle bir toparlayıp hafta sonu hakkında planlar yapacaksınız.
Birdenbire öğretmeniniz sizden bir ödev hazırlamanızı isteyecek hiçbir uyanda bulunmadan size yeni görevinizin bir Araştırma Raporu hazırlamak olduğunu bildirecek.
Hiçbir şey bir öğrenciyi daha fazla korkutamaz. Kütüphanede bilgi bulmak için saatler harcanacak, uzun, detaylı bir ödev daktilo edilecek. Tanrı aşkına, eğer bu gerçek bir terör havası estirmeye yeterli değilse bile, kısa süreli bir panik için kesinlikle yeterli olacaktır!
"Bunu nasıl yapacağım?" diye düşüneceksiniz. "Nereden başlayacağım?" ve hiç şüphesiz "Neden ben?" diye kendi kendinize soracaksınız. Sizi rahatlatmama izin verin: Başaracaksınız. Çok iyi bir not alacaksınız. Bu süre boyunca bu kitap yardımıyla pek çok şey öğreneceksiniz. Bu kitap yardımıyla. Ben orada bulunmuştum. (Ve tüm geçen yılların ardından hala yazıyorsam ben hala oradayım!) Size adım adım yöntemlerimi göstereceğim.
Ufak parçalarla yemek, hızla atıştırmaktan daha iyidir
Bir Budist atasözüne göre: "Bin millik yolculuk, tek bir adımla başlar." Evet, sizin araştırma ödevinizde aynı bu şekilde yazılacak. İşin sun ilk anda ilk adımı atmakta. Ödeviniz ne kadar geniş kapsamlı veya zaman alıcı bir proje olursa olsun, arka arkaya atacağınız birkaç küçük adım sizi başarıya ulaştıracaktır.
Birinci Bölümde bir araştırma ödevi için gerekli etmenleri öğreneceksiniz. Size çalışma programıyla bunları nasıl birleştireceğinizi göstereceğim ve zaman yönetimi hakkında da bazı yöntemler teklif edeceğim.
İkinci Bölümde ise belirli, özel bir konuyu seçmenize yardım edeceğim ve size ekşi sütten kaçınır gibi kaçınmanız gereken konulan göstereceğim. Aynı zamanda tezinizi belirli bir araştırma açısından nasıl geliştireceğinizi ve ön girişini nasıl hazırlamanız gerektiğini anlatacağım.
  Burada işinize yarayacak kaynakları nerede aramanız gerektiğinizi öğreneceksiniz. İşinize yarayan bilgileri nasıl not alacağınıza dair bir sistem inceleyeceğiz. Oldukça hızlı bir biçimde, etkili ve organize bir araştırmacıya dönüşeceksiniz ve az zamanda daha çok iş halledeceksiniz.
Artık İnternet üzerinden online olarak çok geniş araştırma yapma imkanları var ve bazı mükemmel yazılım programlan size her türde rapor veya ödev hazırlamada yardım edecektir. Bütün bunlar "Nasıl Çalışmalı?" serisinden Bilgisayar Nasıl Kullanılır?  Sınırlı yazılım alanından dolayı o bilgilerin çoğunu bu kitaba dahil etmedim ama size mutlaka Bilgisayar Nasıl Kullanılır? kitabını bu konuda rehber olarak tavsiye ediyorum.
  Ödevi toparlamanıza yardımcı olacak, yazarın yazılarını anlamanızı sağlayacak ipuçları ve bir de düzensiz olmanıza engel olacak bir kontrol listesi modeli göstereceğim.
Yazınızı daha iyi, itinalı ve anlaşılır hale getirecek özel stratejileri öğreneceksiniz.
10. bölümde bir bibliyografi oluşturmanın -ödevinizi hazırlarken kullandığınız kaynaklar- girdilerini ve çıktılarını öğreneceksiniz. Sizin ihtiyacınız olan uymanız gereken tüm kuralları vereceğim.
11. bölümde bazı yanlışları düzeltmek için süper hünerler öğreteceğim böylece yazınızdaki her bir imla ve yazım hatasını fark edeceksiniz. Ve işte! Sınıfa doğru elinizde tamamlanmış bir şaheser taşıyarak gideceksiniz.
  Kompozisyonlar da kısa bir bölümde ele alınmıştır. Bu bölümde aynı zamanda sözlü ödev hazırlamayı da öğreneceksiniz.
Onlara Teşekkür Edeceksiniz - gerçekten!
Bir araştırma ödevi hazırlamak çok çalışma gerektirir. Fakat bunca çabanın karşılığı da mükemmel olur. Bilinen faydasının yanında -araştırma konunuz hakkında pek çok şey öğrenmek yolunuzun her adımında çok önemli beceriler- bazı yetenekler edinirsiniz. Örneğin, şunları öğreneceksiniz:
1.    Her konuda bir bilginin izini nasıl süreceğinizi.
2.    Bilgiyi nasıl tarayacağınızı ve konu hakkında nasıl sonuca varacağınızı.
3.    Derin içeriği olan bir raporu nasıl hazırlayacağınızı.
4.   Fikirlerinizi en açık ve en etkili bir biçimde nasıl verebileceğinizi.
Unutmayın bu becerileri bir kere geliştirirseniz, artık onlara sahipsiniz demektir.
Bunların tümünden lise ve yüksek öğreniminizde istifade edip uygulayacaksınız. Sadece başka ödevler hazırlarken değil, makale kompozisyon veya sözlü rapor gibi daha ufak ödevlerle uğraşırken de buniarı pratik bir biçimde uygulayacaksınız.
Mezun olduğunuz zaman aynı beceriler size iş dünyasında da yardımcı olacak; bir konuyu analiz edebilmek ve yazışma prosedürünü bilmek seçtiğiniz meslek ne olursa olsun başarının anahtarıdır.
Öğretmeniniz araştırma ödevi hazırlamanızı yaşamınızı çekilmez kılmak için istememiştir. Okulda öğrendiğiniz her şey, araştırma ödevinizle edindiğiniz her beceri sizin için oldukça değerli olacaktır.
  Bir iki sayfayı kaleminizle işaretledikten sonra bu aşamaları kişisel çalışma stilinize uyarlayabilirsiniz.
Bu çok güzel, sadece tüm adımlardan vazgeçmeyin. Belirli bir adımın yararlarını o sürecin içinde olursanız daha iyi görürsünüz. İşlemin içerisine girmeden tek bir adımın faydasını anlamayabilirsiniz. Bu nedenle tüm aşamalı atlamayın.
Hadi hemen başlayalım
Bir araştırma ödevi yazmak zaman alır, ciddi düşünme ve gayret gerektirir. Kolay değildir. En önemlisi öğretmeninizin beğeneceği türden bir hazırlık yapmanız . gerekmektedir.
Ama size şunu söyleyebilirim, eğer bu kitapta açıklanmış olan adımlan izlerseniz tahmin edebileceğinizden çok daha iyi ödevler hazırlayacaksınız. Aynı zamanda size yol boyunca öğrendiğiniz her bilginin yaşamınızın sonuna kadar sizinle birlikte kalacağını garanti edebilirim.
Pek ağnsız olmayacak ama en azından operasyon başarıyla sonuçlanacak!

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !